Telefon przyjazny dla środowiska

Producenci telefonów i smartfonów idą z duchem czasu i tworzą ekologiczne sprzęty umożliwiające komunikację. Szukają nie tylko nowych materiałów do ich produkcji, ale też źródeł zasilania. Poniżej kilka modeli potwierdzających zmiany na rynku.

Motorola stworzyła telefon W233 Renew z tworzywa uzyskanego z recyklingu plastikowych butelek po wodzie. Ponadto proces odbył się bez emisji gazów cieplarnianych. Z kolei zużycie energii w momencie produkcji zmniejszono o 1/5. Telefon pakowany jest dodatkowo w pudełko wykonane z makulatury, a tusze do nadruków powstały na bazie olejów roślinnych. W pudełku, które zmniejszono o 22% znalazła się koperta, do której można włożyć poprzedni model i za darmo przesłać go producentowi do recyklingu.

Natomiast Samsung Electronics udostępnił model zasilany bateriami słonecznymi. Telefon Blue Earth posiada też aparat zrobiony z plastiku pochodzącego z butelek poddanych recyklingowi. Aby rozmawiać przez niego przez 3 minuty trzeba ładować go tylko10 minut. Płytkę baterii słonecznej znajdzie się na tylnej ściance akumulatora aparatu. Zużycie energii przez sprzęt ograniczone zostało poprzez wyposażenie aparatu z tryb oszczędny – eco mode. Funkcja eco walk pokazuje za to ilość zaoszczędzonego CO2 w momencie wybrania spaceru zamiast jazdy samochodem.

EOS to telefon firmy firmy Kyocera nie wymagający ładowania. Pozwalają na to nanoskopijne generatory piezoelektryczne przetwarzające energię kinetyczną na elektryczna. Im więcej korzysta się z telefonu, tym będzie on bardziej naładowany. Wykonanie go z elastycznego tworzywa polimerowego sprawia, że może służyć za portfel lub inny dowolny przedmiot. Do tego EOS wyposażono w wyświetlacz panoramiczny OLED o niskim poborze mocy.

motorola_w233-big 2013-09-16_101941 oled_kyocera_eos_1
Motorola W233 Renew Samsung Blue Earth Kyocera EOS