Rowery bardziej eko

Rowery to sam w sobie ekologiczny środek komunikacji. Designerzy i projektanci chcą, jednak zwiększyć jego funkcjonalność i zachęcić do korzystania z niego większą ilość osób. Do tego wykorzystują rozmaite chwyty od nazw kojarzących się z naturą i ekologią po innowacyjne materiały do ich tworzenia.

gass eko7 bambusowy
Grasshopper Eco 7 Bamboocycles

Składany, elektryczny rower to pomysł Davida Goncalvesa. Grasshopper, czyli pasikonik ma mnóstwo zalet. Bateria napędzająca ładuje się sama podczas pedałowania i hamowania. Poza tym tworzono go z trwałego i jednocześnie elastycznego materiału kompozytowego. Rower można złożyć w mały wózek i łatwo przewozić. A także stworzyć z niego przyrząd do ćwiczeń.

Demontaż hamulców, kierownicy, łańcucha, pedałów czy kół umożliwia Eco 7. Składanie tych ostatnich możliwe jest dzięki specjalnym szprychom. Rower uda się szybko i łatwo przetransportować lub przechować nawet w małym mieszkaniu.

Luis Alberto Cuellar skonstruował za to rower z bambusową ramą. Pędy sprowadzane są z Veracruz, a potem suszy się je na słońcu przez 6 miesięcy. To rozwiązanie jest tanie, lekkie i wytrzymałe oraz coraz chętniej używane. Nic więc dziwnego, że podobne rowery tworzone są w rożnych zakątkach świata.