Recykling – dlaczego warto?

Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych oraz ich ponownym przetwarzaniu w celu uzyskania materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym. Pierwsze na świecie Centrum Recyklingu powstało w Nowym Jorku – to tam segregacja stała się inspiracją nie tylko dla ekologów, ale także dla projektantów mody, którzy zaczęli szyć ubrania z różnorodnych odpadów selektywnych.

 

Jak i co segregować?

Najczęstsze materiały poddawane segregacji to papier, szkło, metal, plastik oraz odpady organiczne. Najprostszym do ponownego przetworzenia surowcem jest papier. Tona makulatury może ochronić przed ścięciem nawet do 17 drzew. Do „papierowego recyklingu” nadają się przede wszystkim gazety, książki, katalogi, papierowe torby oraz tektury i kartony niepokryte folią aluminiową. Należy jednak pamiętać, że papiery tłuste i zabrudzone (np. po maśle) nie nadają się do ponownego przetworzenia.
Szkło, w miarę możliwości, warto segregować kolorystycznie. Nadają się do tego jednak jedynie opakowania szklane, czyli np. słoiki lub butelki. Takie produkty jak stłuczone szyby okienne, samochodowe, żarówki czy szklanki nie są poddawane recyklingowi. Natomiast kosz z odpadkami organicznymi powinien zawierać skórki z owoców i warzyw, liście, fusy oraz skorupki jaj. Nie powinno się ich mieszać z resztkami wędlin, mięs, ryb oraz z kośćmi. Choć zapamiętanie tych reguł może okazać się trudne, to po upływie tygodnia segregacja śmieci stanie się naprawdę automatyczna.

 

Trzymaj się podstawowych zasad

Recycle symbol painted on the wooden wall

By zmniejszyć negatywny wpływ odpadów na środowisko oraz oszczędzić nieco miejsca w koszach na śmieci, należy przestrzegać

kilka podstawowych reguł. Przed wyrzuceniem do kosza duże kartony i butelki plastikowe warto zgnieść, opróżnić oraz zakręcić nakrętki. Jeśli chcemy pozbyć się książek lub terminarzy w twardych okładkach, wcześniej należy je oderwać. Pamiętajmy także, że wyrzucając puszki aluminiowe, trzeba po ich opróżnieniu wysuszyć je.

 

Recykling to więcej niż działanie

By oszczędzić nasz czas, wstępnej segregacji możemy dokonać już na etapie zakupu produktów. W jaki sposób? Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie produktów powstałych z surowców wtórnych. Warto także unikać produktów zapakowanych w wiele warstw. Najważniejsza jest jednak zasada, by kupować tyle, ile naprawdę potrzebujemy. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z toreb wielokrotnego użytku (np. lnianych), ponieważ jednorazowe reklamówki rozkładają się ponad 100 lat. Te zasady potwierdzają, że recykling to nie tylko działanie, ale także sposób myślenia. Pamiętajmy, że dzięki segregacji dbamy o miasto oraz środowisko, w którym żyjemy. Dużym plusem okazać się może także dbałość o zawartość naszych portfeli – na dłuższą metę recykling jest po prostu opłacalny.