Jak oszczędzać wodę?

Nie każdy z nas wie, iż Polska zaliczana jest do krajów o niskich zasobach wody. Choć dla większości dostęp do wody pitnej jest czymś naturalnym, tak naprawdę na całym świecie jej ilość osiąga zaledwie 0,01 % światowych zasobów! Liczba ta daje do myślenia – być może warto zastanowić się i podjąć decyzję o oszczędzaniu wody, której używa się na co dzień. Jak to zrobić? Oto kilka przydatnych wskazówek.

 

Sposoby na oszczędzanie wody – łazienka

 

Mother Nature. Abstract environmental backgroundsWiększość marnowania wody odbywa się w naszych łazienkach. By to ograniczyć, podstawową zasadą staje się zainstalowanie wodomierza, dzięki któremu można kontrolować zużycie wody i sprawdzać czy armatura łazienkowa działa poprawnie. Jeśli jest taka możliwość, warto zamienić wannę na prysznic, bowiem codzienne branie kąpieli zużywa dużo więcej wody. Oczywiście warto pamiętać także o zakręcaniu kranu, podczas wykonywania innych czynności. Niestety, niektórzy myjąc zęby, potrafią pozostawić stale spływającą wodę. W łazience warto zainwestować także w wodooszczędną toaletę, np. z przyciskiem „stop” bądź systemem oszczędzania wody.

 

Eonomiczność w domu

 

Jeśli ktoś chce korzystać z urządzeń pobierających wodę, np. z pralki, istotne staje się ich wcześniejsze zapełnienie do pełna. Nie warto np. wstawiać zmywania gdy połowa zmywarki jest pusta. Jeśli ktoś zmywa ręcznie, powinien wcześniej wlać wodę do miski, a nie korzystać ze stale cieknącej wody z kranu. Bardzo ważnym aspektem jest także sprawdzenie czy instalacje domowe nie mają żadnych przecieków – takie sprawy mogą narazić nas na poważne koszty.

 

Ograniczenie ilości zużycia wody także poza domem

 

Osoby mające własny ogród, nie mogą uniknąć jego stałego podlewania (szczególnie latem). Należy robić to najlepiej wczesnym rankiem – w tych godzinach temperatura i prędkość wiatru są najniższe, co doprowadza do redukcji strat wynikłych na skutek parowania. Ważne staje się także rozmieszczenie roślin w ogrodzie. By nie marnować wody, warto posadzić koło siebie rośliny potrzebujące takie same ilości nawodnienia. Ponadto pokrycie ziemi specjalną korą pozwala na zatrzymanie jej wilgotności, co w konsekwencji sprawia, że można rzadziej podlewać glebę. Ograniczenie ilości zużycia wody dotyczyć powinno także kierowców. Jeśli ktoś posiada auto, powinien je myć używając wiadra lub korzystając ze specjalnych myjni oznaczonych jako te wykorzystujące recykling wody.
Warto pamiętać o tych wskazówkach, ponieważ dobre gospodarowanie wodą może nie tylko ograniczyć nasze koszty, ale w dłuższym rozrachunku uratować życie niektórych ludzi.