Jak uniknąć ciągłych zakupów rzeczy?

Duża wybór rozmaitych sprzętów czy rzeczy prowadzi do często do nadmiernej konsumpcji. W efekcie oprócz zagracenia przestrzeni i produkowana dużej ilości śmieci, wydaje się zbyt duże sumy pieniędzy oraz niszczy środowisko.

1. Aby tego uniknąć należy stać się świadomym i mądrym konsumentem. W ten sposób zaoszczędzi się nie tylko pieniądze, ale też czas i miejsce w szafach oraz domu. Zakup należy robić z rozwagą i kupować tylko to co jest nam naprawdę potrzebne. Można przed zakupami sporządzić listę lub zapamiętać ją w pamięci i konsekwentnie realizować w sklepie.

2. Gdy dany przedmiot jest użytkowany okresowo lub nie chce się za niego dużo płacić można nabyć coś używanego. Dzięki Allegro, Tablica.pl albo eBay transakcje przeprowadzi się szybko i pewnie. Do tego zakupy czy sprzedaż rzeczy można zrobić o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu. W komisach albo second-handach także znajdzie się przedmioty o dobrej jakości za znacznie niższa kwotę. Warto wybrać się również na giełdy, jarmarki lub targi. Tam też najdzie się nierzadko nowe przedmioty w dobrej cenie.

3. Wymienianie się i oddawanie innym rzeczy to dobry sposób na pozbycie się niechcianej rzeczy lub zyskanie zupełnie nowego przedmiotu. Najczęściej podlegają im ubrania, zabawki, akcesoria niemowlęce czy książki. Niechciane rzeczy można też oddać potrzebującym. Na ulicach znajdzie się specjalne pojemniki na ubrania. Warto wybrać się do organizacji charytatywnej albo popytać sąsiadów czy znajomych czy nie znają kogoś komu przydałby się nasze przedmioty.

4. Kiedy jakaś rzecz jest nam potrzebna okresowo lub z góry wiadomo, że nie będzie się z niej często korzystało można ją wypożyczyć albo z kimś dzielić. W ten sposób zaoszczędzi się pieniądze oraz miejsce. Temu zabiegowi mogą podlegać zarówno naczynia czy narzędzia, lecz także przyczepa albo nawet samochód. W przypadku wypożyczania przedmiotów warto pamiętać o wprowadzeniu zasady: kto popsuje ten płaci. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych sporów.