Energia ze słońca

Sprzęty elektroniczne, takie jak telefony czy komputery, to urządzenia, bez których obecnie nie wyobrażamy sobie życia. Wymagają one jednak stałej, dodatkowej energii zasilającej, a najczęściej wykorzystywaną jest ta elektryczna. Niestety, bez dodatkowego ładowania niektórych urządzeń, obejść się nie można, a pobieranie energii elektrycznej nie jest zbyt ekologiczne. Można jednak spróbować wykorzystywać moc słoneczną, która pozwoli na swobodne korzystanie z naszych ulubionych sprzętów. Ładowarki lub latarki zasilane słońcem? Czemu nie! Urządzenia takie pozwolą nam być eko oraz okażą się świetnymi kompanami nie tylko w domu, ale też w trakcie podróży.

ansmann-powerbank-2200 bresser-optik-ladowarka-solarna-bresser-solar-charger conrad-latarka-led-zasilana-slonecznie torba-solarna-messenger-voltaic
Ansmann Powerbank Bresser Ładowarka solarna Conrad Latarka solarna VOLTAIC Torba solarna

Jednym ze sposobów oszczędzania energii elektrycznej jest używanie ładowarki solarnej. Jak ona działa? Wystarczy, że przez załączone gniazdo USB podłączy się ładowarkę ze smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym. Sprzęty te są zazwyczaj wodoszczelne, dlatego deszcz czy inne opady atmosferyczne nie utrudnią ich użytkowania. Warto także wiedzieć, że ładowarki solarne posiadają wbudowane lampki, które można stosować jako biurowe bądź mogą służyć jako pomoc np. w rozświetleniu wnętrza samochodu.

Jeśli mowa o oświetleniu, kolejnym akcesorium, pozwalającym na ograniczenie zużycia energii, jest latarka solarna (słoneczna). Latarkę taką ładuje się wykorzystując światło słoneczne przez wbudowany panel solarny (podobnie jak wcześniej opisywaną ładowarkę). Wystawienie ją „na słońce” w ciągu całego dnia da nam około godziny światła nocą. Jak w przypadku ładowarek solarnych, obecnie większość takich latarek jest wodoszczelnych, dlatego zła pogoda nie spowoduje braku możliwości użycia tego urządzenia.

Aby skompletować cały zestaw „pogotowia energetycznego”, warto zaopatrzyć się także w ekologiczną ładowarkę do laptopów, które pobierają dużo energii. Ładowarki solarne do laptopa zazwyczaj mają postać specjalnej torby, która pokryta jest specjalnym materiałem pobierającym energię słoneczną.

Mówiąc o alternatywnym pozyskiwaniu energii, warto wspomnieć także o bankach energii. Power banks są niczym innym jak przenośnymi akumulatorami, które można zabrać ze sobą wychodząc z domu. Należy jednak pamiętać, by zdecydować się na zakup banków, które można naładować wcześniej za pomocą torby słonecznej lub panelu solarnego.