Ekologiczny styl życia, czyli jaki?

Ekologiczny styl życia charakteryzuje się świadomością konsumencką i wprowadzaniem zmian, które będą służyły środowisku oraz otoczeniu. Nie muszą one wiązać się ze zmianami na szeroką skalę. Wystarczą drobne, ale znaczące zabiegi.

Przede wszystkim warto zacząć od własnego domu. Można oszczędzać wodę czy energię i przy okazji zaoszczędzić pieniądze. Pamiętać o segregowaniu śmieci, recyklingu, a także o korzystaniu z rzeczy wielokrotnego użytku na przykład toreb. Można wymieniać się ubraniami czy kupować je w second handach. Nabywać używane, lecz sprawne sprzęty.

Warto też planować zakupy i starać się unikać marnowania żywności. Kupowanie zbędnych produktów pod wpływem chwili i reklamy nie jest zbyt ekologiczne. Dobrze też, aby były to produkty lokalne, sezonowe i nie modyfikowane genetycznie Sprawdzać marki i certyfikaty wybieranych produktów.

Dobrze, żeby były to wyroby miały znak fair trade. Dzięki temu zyska się pewność, że stworzono je z nieuwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Do sprzątania dobrze jest wykorzystywać naturalne środki czyszczące takie jak soda oczyszczona, sok z cytryny lub ocet.

Taki styl życia może także przejawiać się w kreatywnym spędzaniu czasu czy codziennych działaniach. Piesza wycieczka albo dzień bez prądu to pożyteczne i proste do zrealizowania pomysły.

Warto przy tym wspierać instytucje ekologiczne i integrować się z ludźmi zainteresowanymi ekologią. Wspólne działanie będzie bardziej skuteczne oraz przyniesie więcej pozytywnych skutków.