Ekologiczne ubrania w szafie

Zwolennicy ekologii coraz częściej mogą spotkać w sklepach ubrania przyjazne środowisku. Część z nich nie powinno się jednak zaliczać do tego typu odzieży. Moda na ekologiczny styl życia powoduje, że producenci oszukują klientów byle tylko sprzedać większą ilość swoich produktów. Warto więc wiedzieć jak rozpoznać ubrania nie degradujące środowiska.

Rodzaje odzieży ekologicznej

W sklepach spotkać można dwa typy ekologicznej odzieży. Pierwsza to ta wytwarzana z materiałów z odzysku. Wcześniej wykorzystane włókna przetwarza się na przędze, z której tworzy się nowe tkaniny. Czasami surowcem stają się też papier, spinacze, sznurki czy plastik. Drugi typ to odzież produkowana z naturalnych surowców takich jak bawełna organiczna, len, konopie, bambus czy wełna. Do ich upraw nie można stosować chemicznych środków, rośliny nie mogą być modyfikowane genetycznie, a zwierzęta, z których pozyskuje się surowiec muszą paść się na naturalnych pastwiskach, pochodzić z ekologicznych hodowli oraz nie wolno podawać im profilaktycznie leków. Do farbowania ubrań używa się wyłącznie naturalnych barwników. Dzięki tym zabiegom tkaniny są mocniejsze, przewiewne, miłe w dotyku, nie uczulają.

źródło: inspirander.pl

źródło: inspirander.pl

Gdzie szukać informacji?

Informacji na temat produktu jak zawsze trzeba szukać na metce. Uwagę należy zwrócić na skład, pochodzenie produktu, drogę transportową, a także na komunikat czy pochodzi ze źródeł sprawiedliwego handlu. Ekologiczna odzież powinna posiadać certyfikaty. Najbardziej znane to Global Organic Textile – standard dający pewność, że ubranie zawiera min. 70% włókien organicznych i nie było chlorowane, nie ma w nim substancji toksycznych i barwione jest biodegradowalnymi barwnikami. Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 gwarantuje brak substancji szkodliwych oraz przebadanie komponentów na wszystkich etapach produkcji. Earth Positive oznacza, że odzież wyprodukowano przy użyciu energii odnawialnej. Natomiast znak Fair Trade przyznawany jest produktom przy produkcji, których zapewniono równe traktowanie kobietom i mężczyznom, sprawiedliwe wynagrodzenie pracownikom i spełniono pewne standardy ekologiczne. Aby zyskać 100-procentową pewność co do tego, że ubranie jest ekologiczne trzeba śledzić również poczynania producentów. Można robić to za pomocą prasy czy Internetu.