Ekologiczne środki chemiczne

Producenci chemii gospodarczej oferują nam setki tysięcy rodzajów środków, których zadaniem jest zwalczenie kurzu, brudu czy plam. Wszystko w oddzielnych opakowaniach, o różnym przeznaczeniu – tak naprawdę każdy z nas mógłby spokojnie zapełnić nimi kilka szafek. Czy do zachowania czystości w domu konieczne jest jednak zaopatrzenie się w tak dużą ilość produktów? Tak naprawdę można ograniczyć tę ilość, dbając jednocześnie o skład środków.

Co zamiast środków?maple syrup and honeyNa początek warto zadać sobie pytanie, które środki są bezpieczne dla naszego zdrowia. Z pewnością należą do nich takie związki chemiczne jak sól, ocet, soda, kwasek cytrynowy i oczywiście woda. Wszystkie te składniki w prosty sposób mogą zwalczyć brud i plamy w domu. Są one ekologiczne (dbają o stan wód, do których trafiają codziennie setki tysiące litrów substancji chemicznych!), mają właściwości zdrowotne oraz ekonomiczne.

Konkretne pomysły

Jednym z najpopularniejszym środkiem chemicznym używanym w domu jest płyn do naczyń – zastąpić go mogą jednak wodą z octem, z sokiem z cytryny lub z sodą. Soda doskonale poradzi sobie z osadem pozostającym na kubkach (po kawie czy herbacie). Jeśli środek ten nie radzi sobie z przypalonymi naczyniami – nic straconego – spaleniznę łatwo usunąć grubą warstwą soli, którą należy pozostawić na naczyniu przez co najmniej kilka godzin. Eko-środkiem do mycia różnych powierzchni może być także mieszanka wody z octem (proporcje 5:1). Warto jednak pamiętać o tym, iż octu nie powinno się używać do czyszczenia powierzchni emaliowanych, ponieważ łatwo je wtedy uszkodzić. Czasami naturalne produkty lepiej sobie radzą  z brudem niż te chemiczne, często dostępne w kosmicznych cenach, środki chemiczne.