Ekologiczne pranie

Ekologiczne metody prania pozwolą zmniejszyć zużycie wody, energii lub detergentów, a co za tym idzie kosztów. Ubrania pozostają przy tym dobrze wyczyszczone oraz pozbawione alergenów. A jakie produkty można wykorzystać do uprania rzeczy? Możliwości jest naprawdę wiele. My przedstawiamy te najchętniej wybierane.

ecoboom-orzechy-piorace-probka-50g ecozone-kule-piorace-ecoballs-na-1000-pran beko-wmb-51241-pts
Orzechy do prania Kule piorące Pralka Beko

Łupiny orzechów pochodzących z Nepalu i Indii służą jako naturalny środek piorący czyszczący od wieków. Zawierają saponinę, która ma właściwości odtłuszczające, bakteriobójcze i grzybobójcze. Nie niszczą tkanin i nie powodują blaknięcia ubrań. Poza tym są tanie oraz wydajne, a także zdrowe (poleca się je alergikom). Czterem osobą kilogram łupin orzechów wystarczy na rok. Przyjmując, że będą prały 2-3 razy w tygodniu. Kilogram kosztuje 30-60 zł.

Ceramiczne kule umieszczone w plastikowym koszyczku także stanowią ciekawa alternatywę dla zwykłych detergentów. Zawarte w nich minerały w czasie prania wchodzą w reakcję w wodą i sprawiają, że wnika ona głębiej w tkaninę odrywając z niej zanieczyszczenia. Jedna kula wystarcza na około 100 cykli prania. Jest więc też bardzo wydajna, a jej koszt wynosi 30-60 zł. Z zestaw 3 kul mniej więcej 100 zł.

Warto kupić nowoczesną pralkę wyposażoną w funkcję pozwalające na ekologiczne pranie. Szukać należy technologii nazwanych na przykład Water Save, Eco Bubble, Perfect Sense Technology (dostosowuje ilość wody do wielkości załadunku). Natomiast Opiball zapobiegnie wypłukiwaniu detergentu i pozwoli optymalnie go wykorzystać. Podobnie działa EcoPerfect dopasowując jego ilość do ilości prania. AllWater umożliwi wykorzystanie do prania wody na przykład deszczowej czy źródlanej.