Ekologiczne odkurzanie

Stosowanie ekologicznych odkurzaczy pozwala na zaoszczędzenie nawet do 20 % energii. Mimo tego, efekty sprzątania są takie same jak przy użyciu urządzeń z wysoką klasą energetyczną. Warto więc przyjrzeć się bliżej odkurzaczom przyjaznym dla środowiska – na czym polega ich fenomen?

Właściwości tych urządzeń

Vacuum cleaner  on green  carpetIch główną cechą różnicującą te modele od tradycyjnych odkurzaczy, jest zużywanie przez nie zdecydowanie mniejszej mocy podczas działania. Co ciekawe, siła ssąca brud pozostaje w nich na tym samym poziomie. Odkurzacze ekologiczne, oprócz niższego poboru energii, zazwyczaj nie posiadają wymiennych worków. By usunąć zebrany kurz i brud, wystarczy oczyścić specjalny pojemnik, wyrzucając zanieczyszczenia do kosza. Ponadto, odkurzacze te zazwyczaj posiadają wskaźnik informujący o konieczności opróżnienia takiego pojemnika, co sprawia, że nie trzeba po każdym użyciu go wyjmować i sprawdzać poziom brudu. Niektóre modele „ekologicznych odkurzaczy” posiadają jeszcze wymienne worki, jednak są one w tym przypadku w pełni biodegradowalne i nadają się na kompost. Oprócz tego, odkurzacze, które posiadają miano „ekologicznych” zaopatrzone są w filtr HEPA, który zapewnia właściwą filtrację wydmuchiwanego powietrza. Dzięki temu, odkurzając, nie ma obaw o własne zdrowie – filtry te „wyłapują” i usuwają bakterie, które odpowiedzialne są za choroby układu oddechowego. W pojemniku zatrzymywane są także roztocza i inne pyłki roślinne, co jest niezwykłym ułatwieniem i pomocą dla alergików. Należy jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, co tak naprawdę okazuje się niezwykle proste (wystarczy do tego woda i czysta szmatka).

W trosce o środowisko

Oprócz właściwości korzystnie wpływających na użytkowników, warto wspomnieć także o zaletach dla środowiska. „Ekologiczne odkurzacze” zazwyczaj wykonywane są z plastiku, który pochodzi z surowców wtórnych. Z założenia, nie powinny one zawierać także PCV, dzięki czemu do atmosfery uwalnianych jest niekiedy aż do 70 % mniej gazów cieplarnianych.