Ekologia w domu

Każdy może prowadzić ekologiczny dom. Wystarczy robić to w bardziej świadomy i zaplanowany sposób. Oprócz korzyści płynących dla środowiska, uda się w ten sposób również zaoszczędzić pieniądze. Nie trzeba przy tym obniżać standardu życia.

Segregacja śmieci

cz

To prosty i skuteczny sposób na bycie bardziej ekologicznym domownikiem. Osobno należy składać produkty organiczne, surowce i pozostałe śmieci. Można je też oddać do skupu lub wykorzystać jako kompost do nawożenia ogródka. Wszelkie elektrośmieci trzeba złożyć do przeznaczonych na nie punktów i włożyć do właściwych pojemników. Dobrym rozwiązaniem będzie też chodzenie na zakupy z torbami wielokrotnego użytku. Jednorazowe, plastikowe torby rozkładają się nawet kilkaset lat.

Zmniejszenie zużycia wody i energii

Wodę można oszczędzić biorąc prysznic zamiast kąpieli, wybierając toaletę z mniejszym pojemnikiem na wodę, nie myjąc naczyń czy zębów pod bieżąca wodą. Dobrze wyposażyć dom w energooszczędne urządzenia AGD i RTV. Pamiętać o wyłączaniu telewizora i innych sprzętów z kontaktu, kiedy nie zamierza się ich używać, a także gaszeniu światła. Można też dokonać oszczędności wstawiając pranie, gdy bęben pralki będzie zapełniony i wkręcić energooszczędne żarówki.

Ekologiczne sprzątanie

Zastąpienie detergentów naturalnymi środkami stosowanymi przez nasze babcie także będzie opłacalne i ekologiczne. Nie zawierają bowiem szkodliwych substancji oraz są tanie. Wykorzystać warto sok z cytryny, sodę oczyszczoną, ocet. Zmieszane z wodą wyczyszczą niemal każdą powierzchnię. Dobrze także zastąpić papier kuchenny lub nasączone ściereczki wielorazowymi szmatkami czy ścierkami.

Wykorzystanie energii słonecznej i oszczędzanie ciepła

Kolektory słoneczne ogrzeją cały dom. Na dodatek można z nich korzystać przez cały rok. Bardzo prostym rozwiązaniem jest też czasowe zakręcanie kaloryferów lub ustawienie ich na niewielki poziom grzania.