Eko… spanie?

Coraz więcej osób ma problem ze spokojnym snem, jednak nie zawsze związane jest to ze stresem bądź chorobą. Wpływ na to może mieć także miejsce, w którym zasypiamy. Kupując meble i akcesoria do sypialni, warto zwrócić uwagę na to, czy są one wykonane z materiałów przyjaznych naszemu zdrowiu. Metalowe stelaże łóżek czy wykonanie pozostały elementów ze sztucznych materiałów może sprawić, że mimo odpowiednich godzin snu człowiek po przebudzeniu i tak będzie zmęczony. Eko aranżacja w sypialni z pewnością będzie miała zbawienny wpływ na sen.

 

forte-julietta-stelaz-lozka166-jltl162-q34 2014-02-20_151023 posciel-lniana-moods-country-160x200-naturalna euroflorist-zamioculcas
Drewniany stelaż łóżka Lateksowy materac Pościel lniana Roślina doniczkowa

Pierwszą rzeczą, która kojarzy się z sypialnią to łóżko. Aby zachować stylistykę ekostelaż powinien być wykonany z litego drewna, które jest znacznie trwalsze od pozostałych tworzyw drewnopochodnych. Co więcej, drewno jest materiałem zdrowym oraz bezpiecznym, co może ułatwić sen osobom ze skłonnością do alergii. Dodatkowo, producenci takich rozwiązań cenią sobie przede wszystkim prostotę, dlatego nie trzeba obawiać się zmiany trendów, bo takie łóżko będzie modne przez wieki.

Poza stelażem łóżka ważny jest także sam materac. Istotną kwestią okazuje się obecność w nim substancji szkodliwych. Obecnie, w większości produkowanych materacach, stosuje się toksyczny metaloid (antymon) oraz szkodliwe dla środowiska rozjaśniacze. Ci, którzy chcą by ich sypialnia była eko, powinni wybrać materac wykonany z naturalnych materiałów zawierających surowce odnawialne. Są to np. kokos, torf lub naturalny lateks, który pochłania dużo mniej energii podczas swojej produkcji.

Na rynku dostępne są także komplety pościeli z naturalnym wypełnieniem. Dobrze, gdy pościel wykonana jest z bawełny ekologicznej, pozbawionej dodatkowych środków chemicznych. Bawełna taka posiada silniejsze włókna, a ich struktura jest dużo gładsza, dzięki czemu pościel jest miękka i delikatna dla skóry.

W ekologicznej sypialni nie powinno zabraknąć także roślin, czyli prawdziwych skarbów ziemi. Oprócz tego, że spełniają funkcję dekoracyjną są również świetnym dotleniaczem oraz nawilżaczem powietrza.